UYGARLIĞI DEĞİŞTİREN 100 KEDİ / SAM STALL / CAN YAY

Yazar : Sam Stall
Yayınevi : Can Yayınları
Barkod Numarası : 9789750710537
Ürün Açıklaması
Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi - Sam Stall

Tarihte En Çok Sözü Geçen Kediler 
Tek bir kedinin uygarlığı değiştirmeye gücünün yetmeyeceğini düşünüyorsanız, koca bir canlı türünü tek başına yok eden Tibbles’ı duymamışsınız demektir. Ya da Pakistan ile ABD arasında diplomatik bir tartışmayı tetikleyen Ahmedabad adlı kedi yavrusunu. Ya da bir tutam tüyüyle bir katilin yakalanmasını sağlayan Kartopu adlı Kanada kedisini. 
Bunlar, “uygarlığı değiştiren 100 kedi”den yalnızca üçü. Elinizdeki kitap, bilim, tarih ve sanata ve daha birçok alana katkıda bulunan kedilere selam duruyor. Büyük edebiyat yapıtlarına esin kaynağı olanlardan tutun da, polise telefon ederek sahibinin hayatını kurtaranlara kadar, kedilerin zekâsını ve cesaretini gözler önüne seren birçok örnek var bu kitapta. 
Bütün bu kedicikler tarihi az çok değiştirdiler. Bunu umursamamaları, hatta yaptıklarının farkında bile olmamaları, çok daha basit bir işi becerince yaygara koparan insanlara örnek olmalı. 

Modern kent yaşamında olmazsa olmazlardan birisi ‘kedi beslemek’(!) En azından birçok kişi tarafından böyle değerlendiriliyor. Yoksa kedi besleyen insanlar ne diye, kedi beslemeyenlere “Ee sen ne zaman kedili yaşama geçiyorsun,” diye sorsunlar ki? Veya Cihangir, Moda gibi muhitler neden kedileriyle birlikte anılsınlar ki? Ama öyle kuru kuruya kedi beslemekle, düzenli veterinere götürüp aşılatmakla olmaz bu işler. İşin, kültürel kısmını da ihmal etmemek lâzım. Zira, kediyle ilgili mevzularda ‘kedidir kedi’ şakasından veya internette paylaşılan kedi videolarından öteye geçemezsiniz. Sam Stall, daha önce ‘Uygarlığı Değiştiren 100 Köpek’ isimli kitabında bize bu hayatı bağışlayan köpekleri tanıtmıştı. Şimdi ‘Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi’ isimli ‘ihmale gelmez’ çalışmasıyla evimizin dört ayaklı bireylerinin en ünlülerini tanıtıyor. Aralarında bir kuş neslinin tükenmesine sebep olan aklı bir karış havada kediler de var, bütün çabalara rağmen bir türlü yakalanamayan katillerin ele geçirilmesini sağlayanlar da. Bilim ve Doğa, Tarih ve Yönetim, Sanat ve Edebiyat, Popüler Kültür, Cesaret Portreleri adlı beş bölümde hayatımızı -veya en azından birilerinin hayatını değiştiren- kedilerin hikâyelerini anlatıyor Stall. Ünlü kediler denince sadece Garfield, Şero, Tom ve Sylvester’ın yanına gerçek kedileri ve hikâyelerini ilave edip kedi uzmanlığınızı zirveye çıkaracağınız bir kitap.
Ödeme Seçenekleri
Ürün Yorumları (0) Ürün Yorumları (0)
Beğendiysen Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.