KÜLLİ KAİDELER EKOLÜ VE MECELLE

Yazar : Abdullah Demir
Barkod Numarası : 9786050037388
Ürün Açıklaması
İslam Hukuk Tarihinde, külli kaideler üzerinde ciddiyetle durulmuştur. Bu kaideler, sadece İslam Hukukunda değil, diğer hukuk sistemlerinde de geçerli olan, elmas, zümrüt ve incilerdir. Bu objektif hukuk kuralları kullanılarak, günümüz kanunları ve hukukî olayları isabetle yorumlanabilmektedir. Bu kuralları öğrenen hukukçuların, meslektaşlarından birkaç adım öne geçeceği, taklitçilik ve ezbercilikten kurtulacağı düşünülmektedir.

Üstelik küllî kaideler sadece hukukçuları ilgilendiren kurallar değil, aynı zamanda hayatı, olayları değerlendirmekte kullanılabilen mantık prensipleridir.

Külli kaidelerin hayatımıza girmesini Mecelle sağlamıştır desek mübalağa etmemiş oluruz. Külli kaidelerden haberi olmayan vasat bir okuyucu bile, Mecelle'nin başında yer alan ilk 99 maddenin, külli kaidelere dair olduğunu bilir.

Eserde her mezhebe göre ayrı olan külli kaideler işlenmiş, ilgili kitaplarının tanıtımı yapılmıştır. Bu kaidelerin hepsinin bir arada görülmesi için de eserin sonunda bunlar topluca verilmiştir.
Ödeme Seçenekleri
Ürün Yorumları (0) Ürün Yorumları (0)
Beğendiysen Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.