KIRK HADİS-HACI BEKTAŞ VELİ / DOÇ.DR.NURGÜL ÖZCAN / ŞAHIMERDAN YAYINLARI

Yazar : NURGÜL ÖZCAN
Barkod Numarası : 9786058642782
Ürün Açıklaması
Değerli araştırmacı Abdulbaki Gölpınarlı, Hacı Bektaş Veli’nin “Hadis-i Erbain Şerhi” adlı bir eserinin bulunduğunu, yazma eseri hususi bir kütüphanede gördüğünü 1936 yılında yayınladığı “Yunus Emre” kitabında yazmıştır. Fakat bahsi geçen ‘Hadis-i Erbain Şerhi’nin herhangi bir nüshasına bugüne kadar ulaşılamamıştır.

Hacı Bektaş Veli’nin “Hadis-i Erbain Şerhi”ne, bir başka kayıp eseri olan “Fatiha Tefsiri” ile birlikte 2008 yılında İngiltere’de British Museum Library’de ulaşılmıştır.

Eserde sadeleştirilmiş metin ile sunulan “Kırk Hadis” , Hacı Bektaş Veli’nin tasavvufi bakış açısının anlaşılmasına katkı sağlayacak niteliktedir. Eser, Alevilik/Bektâşilik alanında çalışma yapanlar için de orijinal önemli bir kaynaktır.

“Kırk Hadis (Hadis-i Erbain)”, Anadolu’da bu türde yazılan ilk eserlerden olması açısından ayrı bir edebi değere sahiptir.
İnsanı merkeze alıp sevgi ve hoşgörüyle Ehlibeyt muhabbetini sentezleyerek Bektâşilik tarikatını temellendirmiş, kısa sürede toplulukların gönlüne girmiş Hak aşığı bir veli olan Hacı Bektaş Veli’ye ait bu kayıp eser bilimsel bir çalışma olmakla birlikte genel okuyucu kitlesi düşünülerek kolay anlaşılır tasnif ve düzenlemeyle okuyucunun istifadesine sunulmuştur.
 

Ödeme Seçenekleri
Ürün Yorumları (0) Ürün Yorumları (0)
Beğendiysen Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.