FATİHA TEFSİRİ (HACI BEKTAŞİ VELİ) / HÜSEYİN ÖZCAN /Horasan Yay.

Yazar : Hüseyin Özcan
Yayınevi : Horasan Yayınları
Barkod Numarası : 9786054091003
Ürün Açıklaması
Tarihimizde yaşanan bazı sosyal hadiselerin de tesiriyle Arap harfli kitaplar bazen yok edilmiş, bazen ortadan kaybolmuş, bazen de şahısların özel kütüphanelerinde saklı tutulmuştur. Özellikle Bektâşilikle ilgili kitapların birçoğu bu hadiseler sebebiyle ortadan kaybolmuştur.

Bilindiği gibi Hacı Bektaş Velî'nin bilinen eserleri, Makâlât öncelikli olmak üzere çeşitli vesilelerle yayımlanmaktadır. Eldeki kaynaklara göre onun eserleri arasında gösterilen bazı kitapların nüshalarına şimdiye kadar rastlanamamıştır.

Alevîlik/Bektâşilik hakkında araştırma yapan pek çok bilim adamı tarafından Hacı Bektaş Velî'ye ait eserler arasında gösterilen ve şimdiye kadar nüshası bulunamayan iki eser Fatiha Tefsiri ve Hadis-i Erbain Şerhi'dir.

Bu eserlerin nüshalarını 2008 yılında İngiltere'de yaptığımız araştırmalar sonucunda British Museum Library'de bularak kültür ve edebiyatımıza kazandırdık.

Çalışmamızın girişinde Hacı Bektaş Velî'nin tarihî ve menkabevi hayatı, düşünceleri ile eserleri hakkında bilgi verilmiş, bazı eserlerinden kısa alıntılar yapılmıştır. Bu bölümde Fatiha Tefsiri'nin transkribeli ve sadeleştirilmiş tam metni verilmiştir.
Ödeme Seçenekleri
Ürün Yorumları (0) Ürün Yorumları (0)
Beğendiysen Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.