ERENLERİN NEFESİ ALEVİ BEKTAŞİ KLASİKLERİNDEN SEÇMELER / PROF.DR.OSMAN EĞRİ / ŞAHIMERDAN YAYINLARI

Yazar : OSMAN EĞRİ
Barkod Numarası : 9786058642775
Ürün Açıklaması
İnsanları Hak ve hakîkatla buluşturmayı, nefisleri eğitmeyi, kalpleri temizlemeyi, ruhları yüceltmeyi meslek ve meşreb edinen Alevîlik Bektâşîlik; Ehl-i Beyt’in Hızır çeşmesinden beslenen tasavvufî ve irfânî bir yoldur. Gönül ve rızâ şehirlerindeki inci ve mercanları nefes ve nutuklarıyla ulaştıran pir ve mürşidler de, hem arı hem de arıtıcı hakîkat sultanlarıdırlar.
Hacı Bektaş Velî’den Kaygusuz Abdal’a, Cabbar Kulu’ndan Virânî Baba’ya kadar Hak Muhammed Ali yolunun temsilcileri; dergâhlarına edeb ile girenleri irfân ile uğurlamışlar, gerçeği görenlere “hüü” demeyi öğreterek, onları “Ali gibi mü’min” eylemişlerdir.
Pirlerin, mürşitlerin, erenlerin, ozanların ser çeşmesinden günümüze akıp gelen Alevî Bektâşî geleneği; bütün söz, sembol, duygu ve düşünceleriyle yazılı kaynaklarda yer almış, dede ve babaların özel koleksiyonlarındaki bu nadide eserler üzerlerine titrenerek bugüne kadar korunmuşlardır.
İslâm tasavvufunun bütün güzelliklerini yansıtan hazine değerindeki bu eserler; “Alevi Bektaşi klasikleri” adı altında günümüz Türkçesi’ne çevrilmiştir.
On üç kitabı ayrı ayrı okumanın güçlüğü dikkate alınarak, en çarpıcı bölümler bu kitapta toplanıp, siz değerli okurların hizmetine sunulmuştur.
Okuyup yaşayanlara aşk ola.

Ödeme Seçenekleri
Ürün Yorumları (0) Ürün Yorumları (0)
Beğendiysen Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.