BÜYÜK OSMANLI PROJESİ / MUSTAFA ARMAĞAN Timaş Yay.

Yayınevi : Timaş Yayınları
Barkod Numarası : 9789752636897
Ürün Açıklaması
Osmanli refleksi uyaniyor?
Hatirla unutturulanlari! Gerçegi rüyasindan güzel, doyumsuz bir projeydi o. Artik baris bu benzersiz serüvenin kahramanlariyla ve gelecege yüreklerindeki bereketle yürü.
Hem bir defa basarilan neden bir daha basarilamasin ki?
Bir bakiyorsunuz Belçika´da bir ’Türk köyü’, bir bakiyorsunuz Himalayalarin eteklerinde bulunan Kesmir eyaletinde de kendilerine ’Osmani’ diyen Türk Köyleri Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi? Ingiltere Parlamentosu üyesi olup simdilerde Londra Belediye Baskanligi yarisina giren Boris Johnson´in son Osmanli Içisleri Bakani´nin torunu oldugu haberi gazete mansetlerinde çinlarken, Meksika´da bir Osmanli çesmesinin ortaya çiktigi notu düsüyor önümüze. Nicolas Sarkozy´nin de, Fidel Castro´nun da atalarinin Osmanli Yahudisi çikmasi yetmiyormus gibi, besteci Wagner´in Sultan Abdülaziz´den para yardimi istedigini, Abdülhamid´in Pasteur´e beraber çalisma teklifinde bulundugunu okuyoruz hayretle.
Ve düsünüyoruz: Acaba tarihimiz hakiki çehresiyle arz-i endam ettiginde nasil bir manzara karsisinda kalacagiz?
Misak-i Milli sinirlari içinden görmeye ve düsünmeye alistirilmis bir neslin dramidir yasadigimiz. ’Biz neydik?’ sorusu, ete saplanan bir kursun gibi hemen her adimda karsimiza çikiyor veya biz hatirlamak istemesek de, baskalari tarafindan çikariliyor. Bunun en son örnegini, Avusturya saginin temsilcisi Andreas Möller´in, ’Türkler AB´ye girerse Viyana´yi kaybederiz´ mealindeki demecinde gördük. Demek ki, dedik, bu demeci okuyunca, biz unutsak da dünya bizi unutmuyor.
Mustafa Armagan son kitabi BÜYÜK OSMANLI PROJESI´nde bu nicedir unuttugumuz dünyanin kapilarini açiyor önümüze ve bize bir hafiza tazelemesi çalismasi öneriyor. ’Hatirla onu!’ ikazi, kitabin her satirinda karsimiza çikiyor ve giderek ’Hatirla kendini!’ uyarisina bürünüyor. Osmanli´yi, yasadigi çaglarin küresel aktörü olarak konumlandiran ve bu yüzden de küresellesmekte olan dünyamizda bunu daha önce tecrübe etmis bulunan Osmanlilarin birikiminden yararlanmanin önümüzü görmemize yardim edecegini vurgulayan yazar, hem ’küresel tarih’ çalismalarina Osmanli´nin katkilarina atifta bulunuyor, hem de Osmanli tecrübesinin kendiliginden bir ´olusum´ degil, bilinçli bir ´proje´ olduguna dikkat çekiyor.
Armagan, ’BÜYÜK OSMANLI PROJESI’ adini verdigi bu projenin ana hatlari hakkinda ufkumuzu genisletecek bilgiler veriyor ve daha da önemlisi, Türkiye´nin içine girdigi yeni bir gelisme çizgisinde ´Bir kere basarilan neden bir kere daha basarilamasin?´ sorusunun umut vadeden kuyusu içine gömüyor okurunu.

(Tanitim bülteninden)
Ödeme Seçenekleri
Ürün Yorumları (0) Ürün Yorumları (0)
Beğendiysen Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.