TOPKAPI SARAYI - BİR MÜSTAKİL DÜNYA / AHMET ŞİMŞİRGİL Timaş Yay.

Yayınevi : Timaş Yayınları
Barkod Numarası : 9786050821895
Ürün Açıklaması

“Prof. Dr. Ahmet Simsirgil’in bu çalismasi, Topkapi Sarayi’nin ilmi tetkikleri için önemli eserlerden biridir. Esasen kitabeler, Tarih-i Enderuni gibi kronikler ve bilhassa sarayin arsivleri arastirildikça; çarpici bilgiler, mevcut bilgi, yorum ve mütearifeleri degistiren gerçekler ortaya çikmaktadir. Simsirgil’in Topkapi Sarayi adli eserinin bilhassa kitabeler açisindan da yararli olacagini ve ilgi çekecegini umuyorum.”

- Ilber Ortayli

Topkapi Sarayi, sadece hayret nidalari içerisinde hasret yüklü bakislarla gezilecek bir binalar manzumesinden ibaret degildir.

Prof. Dr. Ahmet Simsirgil’in Bir Müstakil Dünya Topkapi Sarayi adli eseriyle birlikte sarayin serüveninde Osmanli Devleti’nin yetmis iki milleti idare eden vakar ve agirbasliligini taniyacak, dünyanin dört bir yanindaki eyaletlerinin idarecilerini yetistiren Enderun mektebindeki egitim sirlarini kesfedecek, yazinin insani mest eden çizgilerini görecek, mekanlarindaki erisilmez sanat gücüne sahit olacak, sonsuzluga dogru açilma hissi veren kapilarinin hasmetini seyredecek, yüzlerce insanin barindigi Harem kismindaki derin ve anlamli sükutu bulacak ve insana yasama zevki veren doyumsuz güzelligi bir bir tadacaksiniz.

Kisacasi bu eser, sarayin sadece bir yönünü degil, hemen her fonksiyonunu iç içe yansitan, okurken gezdiren ve yasatan bir üslup içerisinde Osmanli Devleti’nin yaklasik 400 yillik çok yönlü idare merkezini gözler önüne serecektir.

Tarihimizi yediden yetmise herkese sevdiren Simsirgil’in, prestij eser özelligine sahip özel baskisiyla göz kamastiran bu eseri, Devlet-i Ebed-Müddet’in evi Topkapi Sarayi’ni kütüphanenize tasiyacaktir.

Ödeme Seçenekleri
Ürün Yorumları (0) Ürün Yorumları (0)
Beğendiysen Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.