OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA ALMAN NÜFUZU / İLBER ORTAYLI Timaş Yay.

Model : İLBER ORTAYLI
Markası : Timaş Yayınları
Barkod Numarası : 9789752637078
Ürün Açıklaması
Osmanli Imparatorlugu’nun Bati dünyasina açilis çaginda, Cermen kültürünün özel bir yeri olmustur. Birinci Dünya Savasi’nda, iki imparatorlugun da çöküsünü hazirlayan kader birligi yolunda, yalnizca siyasal ve askeri alanlarla sinirli kalmayan ortakliklar göze çarpar.

Ilber Ortayli, hem titiz ve genis ufukta tarihçiligini, hem de tadina doyum olmaz üslupçulugunu ise kostugu bu kitabinda, Osmanli dünyasinda Alman etkisinin bütün boyutlarini olaganüstü bir sürükleyicilikle ortaya koyuyor.
Kendi alaninda önemli bir eser.

’Onuncu Baskiya Önsöz
Osmanli Imparatorlugu’nda Almanya etkisi 19. yüzyilin son çeyregini ve 20.yüzyilin ilk yirmi yilini kaplar.

Bu çalismaya baslarken bizim arsivlerimizin yaninda Avrupa devletlerinin arsivlerini kullanmak gibi yöntemsel bir hedef; itiraf etmeliyim, bana konunun içeriginden daha cazip görünmüstü. O zaman Türkiye tarihinin bazi safhalarini yabanci arsiv kaynaklarini kullanarak yazmak henüz yaygin bir yöntem degildi. Konu üzerinde çalismaya baslayinca 19. yüzyil tarihinin çekiciligini kesfettim.

Günümüzün Türkiye tarihi için Almanya’nin ve Almanya tarihi için de Türkiye’nin önemi açiktir. Bu iliskiler basit diplomatik, hatta askeri iliskilerin daha ötesine uzanir. Alman sanayi ve ideolojisi Osmanli Imparatorlugu’yla kurulan ittifaka dayanmis, Türk modernlesmesi de bilhassa askeri alanda Alman modelini tercih etmistir. Aslinda bu iliskilerin yogun incelenmesi gerekir. Ne yazik ki hala arastirmalarda bir yogunlasma gözleyemiyoruz. Halbuki 19. yüzyil Osmanli Imparatorlugu kalintilari itibariyle elan yasiyor. Bu yasamsal devamliligin okuyucuya da ilginç gelecegini düsünüyorum.

Osmanli Imparatorlugu’nda Alman Nüfuzu’nu 10. baskisina hazirlayan Timas Yayinlari’na ve editör Adem Koçal’a tesekkürü bir borç biliyorum.
-Ilber Ortayli, Istanbul, 2008-
Ödeme Seçenekleri
Ürün Yorumları (0) Ürün Yorumları (0)
Beğendiysen Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.