MOĞOLLAR - TARİHİN KARA YAZISI / MUSTAFA ALİCAN Timaş Yay.

Yazar : MUSTAFA ALİCAN
Yayınevi : Timaş Yayınları
Barkod Numarası : 9786050822144
Ürün Açıklaması

13. yüzyilin baslarinda tarih sahnesine çikan Cengiz Han önderligindeki Mogollar, yarim asir içerisinde dünyanin neredeyse yariya yakinini isgal ettiler. Horasan, Maveraünnehir, Iran, Irak, Azerbaycan, Kafkasya, Dest-i Kipçak, Dogu Avrupa ve Anadolu’nun tamamini istila etmis, yasadiklari yüzyili tarihin gördügü en kanli ve aci dolu kabus dönemlerinden birine dönüstürmüslerdi. Önlerine çikan bütün ordulari ezip geçerken kimse karsilarinda duramiyordu. Haklarindaki efsaneler her tarafa yayilmis, kendileriyle ilgili söylentiler onlari efsane haline getirmisti. Çagdas müellif Ibnü’l-Esir gibi birçok kimse, onlarin yaptiklarina sahit olmaktansa dogmamis olmayi diliyordu.

Mogol istilasi, çagdas kaynaklarin tanikligina bakilirsa, yüzlerce yil devam edecek derin bir tarihi kirilmaya neden olmustu. Onlardan sonra dünya bir daha eskisi gibi olmamis, ne medeniyet ne de tarih alisageldigi sekilde akmaya devam etmisti.

  • Peki kimdi bu Mogollar?
  • Nasil ortaya çikmislardi?
  • Cengiz Han iddia edildigi gibi Türk müydü?
  • Mogollar ile Türkler arasinda nasil bir iliski vardi?
  • Bes asirlik bir mazisi olan Abbasi Halifeligi bir çirpida nasil yikilmisti?
  • Ya Selçuklular, onlar Mogollara karsi tedbir almamislar miydi?
  • Mevlana ve Sems-i Tebrizi gerçekten de Mogol isgaline destek mi vermislerdi?

Tüm bu sorularin cevaplari ve daha fazlasi Selçuklu Tarihi alaninda yaptigi çalismalarla bilinen Mustafa Alican’in Tarihin Kara Yazisi Mogollar kitabinda…

Ödeme Seçenekleri
Ürün Yorumları (0) Ürün Yorumları (0)
Beğendiysen Paylaş
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.